Barn i risiko for fotdeformiteter

Mange barn bruker sko som er for små i følge en studie som ble presentert på årsmøte til American Academy of Orthopadic Surgeons (AAOS) i 2009. Som et resultat av for små sko vil barna være i risiko for å utvikle alvorlige fotdeformiteter.

Studien som ble utført i Sveits, tok for seg nesten 250 barn i alderen 5-10 år. Forskerne målte barnas inne- og utesko for å bestemme om de brukte sko i passende størrelse. De målte samtidig vinkelen på barnas tær for å se om noen av barna var i ferd med å utvikle fotderformiteten hallux valgus. Hallux valgus er når storetåen vender innover mot tå nummer to, noe som gir en bulk på innsiden av foten rett nedenfor storetåen. Denne kan bli hoven og meget smertefull. Trange sko er en av de ledende årsakende til denne tilstanden.

Studien fant at de fleste barna som ble testet brukte feil skostørrelse

Utesko:

  • 52,8 prosent av skoene var for små for barnet som brukte dem.
  • 13,3 prosent var for store.

Innesko:

  • 61,6 prosent var for små
  • 10,2 prosent var for store

Et annet interessant funn i studien var at mer enn 90 prosent av skoenes merkede skostørrelse ikke stemte med de riktige størrelsene som ble målt av forskerne.

I tillegg fant man at andelen av hallux valgus var mye høyere enn det som var skrevet i litteraturen. Resultatene viste at 3,3 prosent av barnas føtter hadde en vinkel på mer enn 15 grader, mens 26,1 prosent hadde en vinkel på 10-15 grader.

For å unngå disse problemene, mener kirurgen Espinosa at foreldrene burde måle barnas føtter hver gang de kjøper nytt fottøy, og at de ikke bør legge alt for mye vekt på størrelsen som skoen er merket med. Foreldrene bør dessuten sjekke barnas føtter og sko hyppig i tiden hvor barna vokser mye.

" We truly did not expect such a large percentage of incorrectly declared shoe sizes," sier Dr.Espinosa. "We now know that we should focus on parental education to help prevent early onset of juvenile foot deformity."